Spotkajmy się online w piątek 25.02
Włączmy nowe moce i wiedzę, wspierając Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Nauczyciele i uczniowie, dołączcie do „Wielkiej lekcji o…” i uczcie się ciekawości siebie i świata od pasjonatów edukacji z całej Polski.

Rodzice z dziećmi, dołączcie do pierwszej w Polsce rodzinnej debaty kanapowej „Edukacja zaczyna się w domu, by potem…. „. Wspólnie poszukajmy odpowiedzi na to, w jaki sposób rozmawiać w domach o edukacji co można zrobić, by rozwój był przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Każde wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale Pana Belfra na YouTube. Kliknij w guzik 👇 i zasubskrybuj mój kanał już teraz.

A to wszystko BEZPŁATNIE \ Z SENSEM \ ENERGETYCZNIE \ ONLINE \
Niech 5 urodziny Pana Belfra będą okazją do spotkania dla wszystkich ludzi, którym bliska jest idea uczenia włączającego ciekawość.
Przy okazji możemy też spełnić moje marzenie i zrobić coś dobrego – wesprzeć swoim 1% Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 i włączyć się do ogólnopolskiej akcji #NumerTelefonuZaufaniaWKażdejSzkole.

To co? Dacie się zaprosić na najlepsze EDUparty urodzinowe po tej stronie internetów?
Bądźcie z nami w piątek 25 lutego i pokażmy prawdziwą siłę EDUinterentów!


Plan EDUparty

Tutaj dołączysz do transmisji:

8:30-12:30 Włącz nowe MOCE!

8:45-12:30 Włącz nową WIEDZĘ!

18:00-19:30 Rodzinna debata KANAPOWA

Dla kogo? | Dlaczego? | Jak?

Dla kogo? No jasne, że to wszystko robimy dla Ciebie. Ale wiesz, fajnie jest przy okazji pomagać. Tym razem podjęliśmy decyzję, że smakowitym dodatkiem do naszych działań będzie wsparcie bardzo ważnej inicjatywy jaką jest telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci dzwoniąc na numer 116 111 mogą porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem. 

A ponieważ pomoc psychologiczna dla dzieci w naszym kraju już dawno nie jest w stanie sprostać rosnącym z dnia na dzień wyzwaniom, taki telefon może być realną pomocą. Dzieci dzwonią na chwilę przed podjęciem próby samobójczej, gdy nie widzą sensu życia lub nie mogą znieść samotności. W ciągu 13 lat działania telefonu, eksperci odebrali ponad 1,4 miliona połączeń od dzieci, które szukały pomocy. Bo czasami wystarczy być wysłuchanym. Tylko tyle, a może aż tyle…

I w związku z tym, niech nasze wspólne świętowanie 25.02 będzie też okazją do szerzenia wiedzy w Polskich szkołach o tym niezwykle potrzebnym numerze telefonu. A my dorośli, możemy przekazać swój 1% na wsparcie działania telefonu zaufania 116 111. Wystarczy wpisać KRS 0000 20 44 26 lub skorzystać z bezpłatnego programu do rozliczenia PIT dostępnego TUTAJ.

#NumerTelefonuZaufaniaWKażdejSzkole

Dołącz do ogólnopolskiej akcji uświadamiającej istnienie takiego specjalnego numeru telefonu dla zagubionych i potrzebujących wsparcia młodych ludzi.
Jak im powiedzieć, gdzie szukać pomocy?
Przecież każdy z nich chodzi do jakiejś szkoły, a w tej szkole czyta to co wisi na ścianach na korytarzach, czy w salach lekcyjnych. Dlatego prosimy was drodzy Nauczyciele i Dyrektorzy – wywieście specjalnie przygotowany plakat w dobrze widocznym miejscu w waszej szkole. Taki numer może pomóc wtedy, kiedy naszym uczniom, cudownym młodym ludziom, brakuje odwagi na opowiedzenie o swoich problemach w szkole, bo chcieliby przy tym zostać anonimowi.


Oto 5 prostych kroków aby dołączyć do akcji #NumerTelefonuZaufaniaWKażdejSzkole:
1. POBIERZ poniższy plakat narysowany przez cudowną Annę Żertkę z Bio-chemicznych sketchnotek.
2. WYDRUKUJ w formacie A4 lub A3.
3. POWIEŚ w widocznym miejscu na szkolnym korytarzu lub w sali.
4. ZRÓB ZDJĘCIE wiszącego plakatu.
5. WYŚLIJ zdjęcie na adres numer@akademiapanabelfra.pl wpisując nazwę szkoły wraz z adresem.
W ten sposób stworzymy mapę szkół, w których uczniowie wiedzą, że istnieje numer telefonu, pod którym zawsze ich ktoś wysłucha.
LICZĘ NA CIEBIE KOLEŻANKO NAUCZYCIELKO I KOLEGO NAUCZYCIELU.


A tu jeszcze oficjalne plakaty nr 116 111:


Dawid Łasiński
Dawid Łasiński

Prowadzący: Dawid Łasiński – Pan Belfer

Dyplomowany nauczyciel chemii w Zespole Szkół im gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. W lutym 2017r. stworzył postać Pana Belfra (www.panbelfer.pl) – nauczyciela z Internetów. Jego Fanpage ma prawie 37000 polubień, profil na Instagramie obserwuje ponad 5000 fanów, a kanał edukacyjny na YT “Pan Belfer” subskrybuje ponad 60000 osób. Zwycięzca konkursu Twórca Roku w kategorii edukacja i laureat głównej nagrody Twórca Roku 2021. Laureat nagrody Digital Shaper 2020 – lider cyfryzacji i nowych technologii w Polsce, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2019. Wpisany na Listę100 w latach 2019 i 2020 – listę osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Autor podręcznika do chemii dla szkoły podstawowej wydawnictwa MAC. Pomysłodawca i współtwórca takich projektów internetowych wspierających edukację jak Nauczycielwsieci.pl , Lekcjewsieci.pl i Akademiaprzyrodnika.pl.

Prowadzący: Marcin Perfuński

Jestem mężem Ani, tatą pięciu córek, blogerem i redaktorem w dużym wydawnictwie. Dziennikarzem jestem chyba z powołania, skoro już w podstawówce prowadziłem samodzielnie szkolną gazetkę. Przez kolejne kilkanaście lat przewędrowałem przez wszelakie redakcje, począwszy od prasy lokalnej, przez studio radiowe, agencję informacyjną, z ciągotami do telewizji, po koncern wydawniczy i bycie freelancerem. Jako samozwańczy krytyk kulturalny od zawsze interesuję się muzyką, filmami, książkami i mediami. Od 2014 roku prowadzę bloga www.supertata.tv, gdzie dzielę się radością posiadania rodziny wielodzietnej. Często występuję gościnnie na konferencjach i w mediach jako ekspert od rodziny, choć podejrzewam, że traktowany jestem tam po prostu jako ciekawostka – ojciec, który wyjątkowo nie potrafi spłodzić syna. Według rankingu Hash.fm jestem jednym z najbardziej wpływowych influencerów parentingowych. W 2018 roku wygrałem plebiscyt miesięcznika „Mamo, To Ja” na Idealnego Tatę, zdobywając więcej głosów niż Jurek Owsiak, Kuba Błaszczykowski czy Przemek Saleta. W każdy poniedziałek w godz. 21-23 prowadzę audycję Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom: ww.polskieradiodzieciom.pl

Marcin Perfuński
Marcin Perfuński

Powitanie i sprawdzenie obecności 25.02 godz. 8:30

Zyta Czechowska

25.02. godz. 8:45

Wielka lekcja o tolerancji i wzajemnym wspieraniu się.

Podczas wystąpienie opowiem dlaczego warto prezentować wspierającą postawę wobec innych, szczególnie niepełnosprawnych koleżanek i kolegów.
Jak możemy pomóc innym i sobie, by szkoła stała się dla nas wszystkich przyjaznym i bezpiecznym miejscem.
Podzielę się dobrymi praktykami, na wspólne, integracyjne działania.

Zyta Czechowska

Nauczyciel Roku 2019. Współautorka książki “Jak nie zgubić dziecka w sieci?”. Od 25 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna edukacja cyfrowa”. Trenerka Cyfrowego Dialogu i programu #SuperKoderzy w zakresie programowania i TIK. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Trener Umiejętności Społecznych. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Jest czynnym Ambasadorem programu eTwinning i Genially Polska. Ambasador Dell Technologies.

Wielka lekcja o mózgu, który kocha obrazy.

Notatki nie muszą być nudne, a Ty nie musisz stawać się mnichem ze średniowiecza, który przepisuje swój podręcznik do zeszytu! Jest na to jedna, skuteczna recepta – Sketchnoting! Kolorowe notatki, słowa połączone z ikonkami, ludziki, ramki i boksy, a także niezły fun z ich tworzenia… tak naprawdę może być! Przygotuj kartki papieru i mazaczki, a ja w błyskawicznym tempie zasieję myślograficzną zarazę i nauczę Cię jak zacząć przygodę ze sketchnotingiem! Mam nadzieję, że złapiesz bakcyla i po tych warsztatach uwierzysz, że naprawdę mózg kocha obrazy! 😀

Anna Żertka

Nauczycielka chemii, biologii i przyrody w szkole podstawowej. Ekspertka metody IBSE. Twórczyni profilu Bio-chemiczne Sketchnotk na Facebookui. Współautorka obudowy metodycznej do chemii, biologii, geografii i fizyki wyd. MAC. Autorka graficznych kart pracy do chemii i biologii wyd. WIR. Autorka kart pracy do projektu “Lekcje w sieci – eksperymentalnie” organizowanego wraz z Centrum Cyfrowe oraz Google. Zaangażowana w liczne projekty edukacyjne i ekologiczne. Promotor ekologii 2021. Lider projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Współtwórca kursu “EksperymentujeMY: metoda naukowa w klasie i domu” na platformie Nauczyciel w Sieci.

Anna Żertka
Anna Żertka

25.02. godz. 8:45

Przemek Staroń
Przemek Staroń

25.02. godz. 9:40

Wielka lekcja o emocjach.

Mamy dziś do czynienia z prawdziwym tsunami nieprzyjemnych odczuć i emocji. Trzeba więc zacząć od czegoś, co dla wielu osób jest czymś zupełnie nieoczywistym: wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Nie ma złych emocji. Niektóre są po prostu nieprzyjemne, trudne i niełatwo jest nam sobie z nimi poradzić. Ale poradzenie sobie z nimi jest jak najbardziej możliwe. I bardzo ważne. W końcu emocje są energią. Jeżeli stłumimy emocje i nie damy im dojść do głosu, uzyskamy efekt podobny do tego, który pojawia się, jeżeli nie zmniejszamy ognia i nie podnosimy pokrywki kipiącego garnka. Może dojść do wybuchu – złości, gniewu, lęku, przerażenia. Dlatego warto znaleźć optymalne narzędzia do radzenia sobie z tym, co trudne, i nie dopuszczać do sytuacji, w której dojdzie do wrzenia i eksplozji. I o tym, jak to zrobić opowiem Wam podczas  swojej Wielkiej lekcji o emocjach, szczególnie tych nieprzyjemnych oczywiście. Bo jak mawiał Mark Twight, „nie musi być przyjemnie by było przyjemnie”.

Przemek Staroń

Psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor książek “Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem” i “Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem”. Nagrodzony przez KE twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

Wielka lekcja o miłości do liczby Pi.

Jedna z nauczycielek matematyki powiedziała mi: „Chojecki, nic z Ciebie nie będzie.” Matematyka była przedmiotem, z którego otrzymywałem najgorsze oceny. Mimo to kończyłem studia matematyczne na Politechnice Gdańskiej, a teraz z moich filmów edukacyjnych uczy się tysiące dzieciaków. 
Miłość do matematyki nie zawsze jest łatwa, ale za to może być πękna. 
Podzielę się z Tobą swoją historią, która (mam nadzieję) doda Ci wiary w siebie i motywacji do pracy. Pamiętaj: możesz być kim chcesz!

Krzysztof Chojecki

Pomysłodawca i współtwórca darmowego projektu edukacyjnego Pi-stacja Matematyka; (www.pistacja.tv), dla którego stworzył ponad 500 filmów z matematyki. Nauczyciel matematyki i menedżer ds. edukacji w Szkole Otwartej w Warszawie. Członek grupy Superbelfrzy RP. Współprowadzący dwugodzinnej lekcji online z matematyki, w której udział wzięło 4500 osób. Prelegent konferencji TEDx Milanówek „Co jeszcze mamy do odkrycia?”. Finalista plebiscytu Polskiego Radia „Nieprzeciętni 2019”. Twórca filmów edukacyjnych z matematyki w Korki.tv – programie edukacyjnym w telewizji METRO na czas pandemii dedykowanym uczniom i uczennicom szkół średnich. Laureat listy 100 roku 2020, która wyróżnia osoby szczególnie przyczyniające się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Inicjator inicjatywy Timszel (www.timszel.pl).

Krzysztof Chojecki
Krzysztof Chojecki

25.02. godz. 9:40

Maciej Dębski
Maciej Dębski

25.02. godz. 10:50

Wielka lekcja o tym jak dbać o swój zasięg.

Czym jest higiena cyfrowa? W jaki sposób o nią zadbać w dobie zdalnej edukacji? Czy możemy jakoś przewidzieć nasze uzależnienie się od nowych technologii? W jaki sposób się owo uzależnienie przejawia? Dlaczego w świecie cyfrowym najważniejsze są relacje osobiste i dlaczego powinniśmy zgłębiać tajniki naszego mózgu? No i co do tego wszystkiego ma eksperyment prowadzony wśród stada małp w latach sześćdziesiątych XX wieku? A zatem jak zadbać o balans i umiar w świecie zdominowanym przez nowe technologie?

Maciej Dębski

Założyciel i prezes Fundacji. Socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli.

W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym.

Wielka lekcja o wybitnych Polkach.

Na lekcji uczennice i uczniowie dowiedzą się czym jest herstoria, poznają sylwetki kilku wybitnych Polek reprezentujących różne dziedziny i zobaczą inspirujące lektury, zachęcające do zgłębiania historii kobiet.

Agnieszka Jankowiak-Maik

Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka Odysei Umysłu oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Publicystka, autorka materiałów dydaktycznych oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych, promotorka społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.

Agnieszka Jankowiak -Maik
Agnieszka Jankowiak-Maik

25.02. godz. 10:50

Ola i Piotr Stanisławscy, czyli Crazy Nauka
Ola i Piotr Stanisławscy

25.02. godz. 11:45

Wielka lekcja o fejkach, dezinformacji i zwykłych kłamstwach.

Choć od kilkunastu lat zajmujemy się tematem dezinformacji i fake newsów, to zaskoczyła nas siła, z jaką te problemy wystrzeliły w ostatnich dwóch latach. Im więcej złego się tu dzieje, tym bardziej jesteśmy przekonani, że mówić o tych zjawiskach trzeba jak najwcześniej – w tym roku zajęcia im poświęcone rozpoczynamy już w 4. klasie szkoły podstawowej. Ale też nigdy nie jest za późno, by nauczyć się podstawowych mechanizmów rozpoznawania i samoobrony przed tym, jak jesteśmy manipulowani i jak sami wpadamy w czyhające wszędzie pułapki kłamstw.

Ola i Piotr Stanisławscy, czyli Crazy Nauka

Jesteśmy małżeństwem z dwójką dzieci i psem. Od 10 lat prowadzimy blog Crazy Nauka. Mamy ponad 20 lat doświadczenia w pracy dziennikarskiej (m.in. prowadzimy audycję Homo Science w radiu TOK FM, pracowaliśmy w tytułach takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój” czy Gazeta.pl). Napisaliśmy książkę „Fakt, nie mit”. Jesteśmy laureatami nagrody Popularyzator Nauki i dwóch nagród POP Science. Piotr od ponad 8 lat prowadzi zajęcia w szkole podstawowej. Mieliśmy okazję prowadzić lekcje w liceach i szkołach podstawowych, a także wykłady na wyższych uczelniach oraz podczas festiwali nauki i nocy naukowców.

Wielka lekcja o eksperymentach.

Niezależnie od wieku, wszyscy kochają eksperymentować! Łączenie smaków w kuchni, próby rozpalania ogniska na biwaku czy spalanie paliwa w komorze silnika samochodu to tylko kilka przykładów sytuacji, które potrafią wciągnąć! Podczas spotkania „Wielka lekcja o eksperymentach” przedstawimy serię ciekawych i możliwych do wykonania w domu doświadczeń w małej skali. Będzie to okazja do dalszego, wspólnego „eksperymentowania” całą rodziną. Nie ma bowiem lepszych momentów, niż te, w których możemy coś zrobić razem!

Dominika Strutyńska, Piotr Wróblewski i Łukasz Sporny, czyli Centrum Chemii w Małej Skali

Egzotyczne trio chemiczne zajmujące się w kraju techniką chemii w małej skali. Spotkasz ich w toruńskiej Kamienicy Alchemika, gdzie zapraszają Nauczycieli i Uczniów do wspólnego eksperymentowania. Współautorzy serii chemia wydawnictwa MAC, prowadzący lekcje w czasie pandemii COVID 19 dla licealistów (w ramach grupy Discovery TVN) oraz dla uczniów szkół podstawowych (przy współpracy z Google Polska). Administratorzy grupy tematycznej Nauczyciele CHEMII skupiającej dydaktyków nawet z najodleglejszych zakątków Polski. Trenerzy metody IBSE w międzynarodowym programie Amgen Teach. Dzięki ich staraniom od 2013 roku Centrum Chemii w Małej Skali zajmuje II miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Jednostek Przyrodniczych (kształcenia pozaformalnego) – IBE MEN. Każdy dzień rozpoczynają z myślą przewodnią – „Uczyć chemii bez wykonywania doświadczeń, to jak pisać wiersze nie potrafiąc czytać”.

Dominika Strutyńska, Piotr Wróblewski,
 Łukasz Sporny, czyli Centrum Chemii w Małej Skali
Dominika Strutyńska, Piotr Wróblewski,
 Łukasz Sporny.

25.02. godz. 11:45


Rodzinna debata kanapowa 25.02 godz. 18:00

Rodzinna debata kanapowa:

Edukacja zaczyna się w domu, by później mądrze i bezpiecznie korzystać z zasobów internetu.

Goście: Zyta Czechowska i Maciej Danieluk.

Prowadzący Marcin Perfuński i Dawid Łasiński.

Rodzinna debata kanapowa:

Edukacja zaczyna się w domu, by później młody człowiek lepiej rozumiał siebie oraz otaczający go świat i ludzi.

Goście: Aleksandra Milczarek, Agnieszka Jankowiak-Maik, Przemek Staroń.

Prowadzący: Marcin Perfuński i Dawid Łasiński.