Czy tego chcemy, czy nie, zadania domowe nadal pełnią jedną z kluczowych ról w procesie uczenia się, stanowiąc nieodłączny element codziennego życia uczniów. Ich zadaniem jest nie tylko utrwalanie zdobytej wiedzy, ale także doskonalenie umiejętności badawczych, wsparcie w rozwoju samodyscypliny u młodego człowieka. Nauczycielom dają na przykład możliwość analizowania postępów uczniów. Niemniej jednak, niezwykle ważne jest, aby zadania domowe były opracowywane w sposób rozsądny, zapewniając różnorodność, żeby wspierały wszechstronne doświadczenie edukacyjne. Aby zadania domowe miały sens, a nie były kolejny złodziejem cennego czasu zarówno dla uczniów, którzy muszą je rozwiązać, ale jak i dla nauczycieli, którzy muszą je przygotować, a potem sprawdzić.
Zadania domowe w świecie technologii
W dzisiejszych czasach technologia i internet mogą stanowić wsparcie dla nauczycieli w przygotowaniu i ocenie zadań domowych. Istnieje wiele aplikacji, w których można przygotować interaktywne quizy, krzyżówki, gry sprawdzające wiedzę. Jest z nimi jednak jeden poważny problem — wymagają dużego nakładu czasu, żeby opanować nowe narzędzie, wymyślić, opracować i przygotować atrakcyjne dla uczniów zadanie domowe. A kiedy chcielibyśmy skorzystać z gotowych i udostępnionych treści, to musimy przecież zawsze sprawdzić, czy nie zawierają błędów i czy są dostosowane do potrzeb polskiej szkoły. To wszystko znowu wymaga czasu…
W dzisiejszych czasach technologia i internet mogą stanowić wsparcie dla nauczycieli w przygotowaniu i ocenie zadań domowych. Istnieje wiele aplikacji, w których można przygotować interaktywne quizy, krzyżówki, gry sprawdzające wiedzę. Jest z nimi jednak jeden poważny problem — wymagają dużego nakładu czasu, żeby opanować nowe narzędzie, wymyślić, opracować i przygotować atrakcyjne dla uczniów zadanie domowe. A kiedy chcielibyśmy skorzystać z gotowych i udostępnionych treści, to musimy przecież zawsze sprawdzić, czy nie zawierają błędów i czy są dostosowane do potrzeb polskiej szkoły. To wszystko znowu wymaga czasu…
Baza Prac Domowych
Powyższe problemy zauważyła polska firma Learnetic wspierająca innowacyjną edukację już od 2010 roku, a jej rozwiązania są z powodzeniem stosowane w ponad 30 krajach na 6 kontynentach. W Polsce znana jest z tworzenia platform eKreda.pl i Dzwonek.pl oraz oprogramowania mTalent. Wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli, stworzyli z pomocą ekspertów edukacyjnych i na podstawie podręczników popularnych wydawnictw przygotowała Bazę Prac Domowych. Program oferuje wsparcie dla takich przedmiotów jak matematyka, geografia, przyroda, fizyka, chemia i biologia w różnych klasach szkoły podstawowej.
Jak to działa
BazaPracDomowych.pl daje nauczycielom możliwość wyboru i konfiguracji zadań, włączając różne narzędzia, ustalając terminy i przypisując je do całej klasy lub wybranych uczniów. Do zadań możemy podłączać dodatkowe zasoby takie, jak pliki PDF, czy linki do stron www lub filmów edukacyjnych umieszczonych w sieci. Daje to uczniowi szansę na nauczenie się samodzielnego rozwiązywania problemów z konkretnym zadaniem, dzięki korzystaniu z udostępnionych materiałów wspierających. To przede wszystkim olbrzymia oszczędność czasu nauczyciela, a także atrakcyjna, bardziej aktywizująca i dzięki temu skuteczna forma nauczania dzięki wykorzystaniu interaktywnych zasobów, które lepiej odpowiadają percepcji współczesnego ucznia.
Uczniowie mają dostęp do swoich zadań niezależnie od miejsca, czasu i urządzenia, na którym chcą pracować, wystarczy dostęp do internetu. Mogą sprawdzać swoje postępy i reagować na błędy. Dodatkowo system ma wbudowany mechanizm gamifikacji, czyli wirtualnych nagród za wykonania zadań, który został zaczerpnięty z tak lubianych przez uczniów gier.
Czy zadania domowe mają sens
Nikogo nie dziwi, że aby prowadzić samochód musisz ukończyć kurs na prawo jazdy, a żeby zostać mistrzem kuchni, nie wystarczy tylko oglądać programy kulinarne. Dlatego w szkole zadania domowe były, są i będą, bo ćwiczenie jest nieodłącznym elementem procesu uczenia się. Czasem zadania domowe mogą przybrać formę długoterminowego projektu edukacyjnego, czasem kreatywnej pracy w grupie, no ale są też takie tematy, w których najlepiej sprawdzają się bardziej klasyczne metody.
I właśnie tutaj ze wsparciem przychodzi program Baza Prac Domowych, dzięki której te „klasyczne metody” będą bardziej odpowiadały potrzebom edukacji na miarę XXI wieku.
Przetestuj za darmo
Jeśli zastanawiasz się, czy to rozwiązanie może być dla Ciebie, ale wolisz sprawdzić przed wyborem, to już teraz możesz bezpłatnie sprawdzić, jak to działa. Wystarczy, że wejdziesz na stronę BazaPracDomowych.pl i w górnym menu klikniesz “wypróbuj demo”. Co ważne, aby przetestować program, nie musisz się nigdzie logować. Pamiętaj, że dostęp do pełnej wersji bazy może sfinansować Ci szkoła ze środków na pomoce dydaktyczne. Innym rozwiązaniem wartym rozważania jest też skorzystania z różnych grantów edukacyjnych na działania z uczniami, a z takiego grantu można również opłacić abonament.
Czy warto
- Uczysz matematyki, przyrody, chemii, biologii, fizyki czy geografii w szkole podstawowej?
- Wiesz, że zadania domowe zadawane z sensem są wsparciem dla Twoich uczniów w procesie uczenia się?
- Czujesz, że Twoi uczniowie skuteczniej będą rozwiązywali atrakcyjne i interaktywne zadania niż te zamieszczone na końcu tematu w podręczniku?
- Nie masz czasu lub umiejętności, aby przygotowywać takie zadania i chętnie skorzystasz z gotowych, sprawdzonych i dostosowanych do polskiej szkoły rozwiązań?
- A może szukasz ciekawej formy powtórzenia wiadomości przed sprawdzianem lub wsparcia do pracy metodą odwróconej klasy?
Jeśli na jakiekolwiek z powyższych pytań Twoja odpowiedź brzmi “tak” to tym bardziej warto, żebyś zastanowił się, czy oferta polskiej firmy Learnetic, czyli BazaPracDomowych.pl jest dla Ciebie.
BazaPracDomowych.pl może być cennym wsparciem dla nauczycieli w realizacji podstawowych zadań edukacyjnych. Daje możliwość oszczędzenia czasu nauczyciela, urozmaicenia zadań domowych i pracy z uczniami na lekcji oraz rozwija umiejętności uczniów. To narzędzie, które ułatwia samodzielną pracę uczniów i zapewnia dostęp do zadań w dowolnym miejscu i czasie. Moim zdaniem warto ją przetestować i przekonać się o jej potencjale.
Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z firmą Learnetic Polska. Dzięki takim wspólnym działaniom mogę rozwijać i udoskonalać projekt Akademii Pana Belfra.
Jesteś zainteresowany współpracą? Napisz na kontakt@akademiapanabelfra.pl i zobaczymy, co dobrego i edukacyjnego możemy razem zrobić.