Sztuczna inteligencja staje się coraz ważniejszym narzędziem, które może pomóc w pracy nauczycieli, zwłaszcza na początku roku szkolnego, gdy w naszej codziennej pracy pojawia się wiele materiałów do opracowania. Jak więc skutecznie wykorzystać AI w codziennej pracy nauczyciela?
Wsparcie, a nie zastępstwo
Podstawową kwestią, którą warto zapamiętać, jest to, że sztuczna inteligencja nie pracuje za nas, ale wspiera nas w codziennych zadaniach. Używając AI, musimy zdawać sobie sprawę, że to my jesteśmy odpowiedzialni za jakość każdego stworzonego dokumentu. Czasami AI może generować niemalże absurdalne odpowiedzi, dlatego kluczowe jest, aby zawsze weryfikować informacje, które otrzymujemy.
Posłuchaj prelekcji Macieja Danieluka „Jak Sztuczna Inteligencja może wspierać Cię w codziennych zadaniach”:
Chcesz więcej? To nagranie pochodzi z 1. edycji Festiwalu Technologii w Edukacji. Już teraz szykujemy KOLEJNĄ EDYCJĘ!
Nie przegap tego wydarzenia i ZAPISZ SIĘ teraz na Festiwal Technologii w Edukacji.
Pracuj sprytnie, a nie dużo!
Jednym z najbardziej popularnych narzędzi AI jest ChatGPT. Dzięki niemu możemy opracowywać plany lekcji, analizować dokumenty i dostosowywać materiały do potrzeb naszych uczniów. Przykładowo, nauczyciele mogą wprowadzić do Chatbota aktualne zmiany w podstawie programowej i skonsultować się z AI, by otrzymać zestaw tematów do omówienia na lekcjach, zgodnych z nowymi wymaganiami. Tworzenie tematów zajęć w formie bloków i modułów ułatwi prowadzenie lekcji, zgodnych z celami i założonymi metodami pracy.
Praca z dokumentami
Inna korzyść płynąca z wykorzystania AI to możliwość pracy z różnymi dokumentami, takimi jak opinie psychologiczne czy orzeczenia dotyczące uczniów. Możemy załączyć w panelu Chatbota odpowiednie pliki, a sztuczna inteligencja podsumuje ich zawartość, zaproponuje metody oraz narzędzia do pracy z uczniami. W przypadku uczniów z różnymi trudnościami, takimi jak ADHD, AI może pomóc w tworzeniu dostosowanego planu pracy. Po wprowadzaniu dokumentów i napisaniu odpowiedniego promptu (np. Uwzględniając podaną opinię skonstruuj plan pracy z uczniem w 7 klasie polskiej szkoły podstawowej na lekcjach informatyki) AI zaproponuje strategię pracy z danym uczniem. Jak zawsze, szczegółowe informacje z zaproponowanych przez Chatbota wyników należy weryfikować, aby były zgodne z metodyką pracy.
Kreatywne wsparcie na wyciągnięcie ręki
Pamiętajmy, że AI może być dla nas wsparciem w wielu aspektach codziennej pracy. Będzie pomocne przy tworzeniu scenariuszy lekcji, poszukiwaniu pomysłów na projekty czy dostosowaniu programów do indywidualnych potrzeb uczniów. Wykorzystując AI podczas przygotowania się do zajęć, zaoszczędzimy czas, energię i w pełni skupimy się na tym co najważniejsze – na uczeniu.
Podsumowanie
Sztuczna inteligencja w edukacji ma ogromny potencjał, który możemy wykorzystać do poprawy jakości nauczania oraz ułatwienia sobie pracy. Pamiętajmy jednak, że to my pozostajemy odpowiedzialni za wszystkie materiały i treści, które wykorzystujemy. Starajmy się zatem używać AI odpowiedzialnie. Sztuczna inteligencja nie zastąpi nas, nauczycieli, jest ona tylko dodatkowym technicznym narzędziem w naszych rękach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak maksymalnie wykorzystać TECHNOLOGIĘ w swojej pracy DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AKADEMII TECHNOLOGII W EDUKACJI.