You are currently viewing Laptop dla nauczyciela – pamiętaj o tych 10 rzeczach

Laptop dla nauczyciela – pamiętaj o tych 10 rzeczach

W dzisiejszych czasach, korzystając z technologii w procesie nauczania, laptop jest narzędziem niezbędnym dla każdego nauczyciela. Jednak wybór odpowiedniego modelu może być trudny, zwłaszcza gdy nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie technologii. Dlatego dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami 10 ważnymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę, kupując laptopa dla nauczyciela. Nie skupiając się na nudnych parametrach technicznych, skoncentruję się na kwestiach, które wpłyną na komfort i wygodę korzystania.

kobieta przed półką z laptopami

Laptop dla nauczyciela – na to zwróć uwagę

  1. Rozmiar ekranu: Duży ekran ułatwia pracę nauczyciela, zwłaszcza podczas tworzenia i edytowania dokumentów i prezentacji. Zalecane są ekrany o przekątnej 14 cali lub większej, aby uniknąć nadmiernego zmęczenia oczu. Unikałbym jednak tych o przekątnej 17″. One są już tak duże i ciężkie, że trudno tu mówić o mobilności. Pamiętaj też, że masz wybór między ekranem matowym i gładkim, każdy z nich ma swoje zalety i wady i warto sprawdzić, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze.
  2. Klawiatura i touchpad: Sprawdź, czy klawiatura jest wygodna w użyciu, a touchpad jest precyzyjny. Nauczyciel często będzie korzystał z tych elementów podczas przygotowywania materiałów dydaktycznych. Warto zwrócić uwagę na laptopy z podświetlaną klawiaturą.
  3. Waga i mobilność: Lekki laptop ułatwi nauczycielowi przenoszenie go między lekcjami lub wizytami w szkole. Wybierz model, który nie obciąża zbytnio plecaka. Pamiętaj też o tym, by sprawdzić wielkość ładowarki i kabli do ładowania. Im dłuższe kable, tym wygodniej ustawisz sprzęt na biurku w szkole lub w domu. Na wagę wpływa też materiał, z jakiego wykonana jest obudowa sprzętu. Osobiście wolę te z metalową obudową, bo plastikowe lubią pęknąć, np. jak spadnie torba z krzesła lub biurka.
  4. Bateria: Długi czas pracy baterii jest kluczowy, zwłaszcza jeśli nauczyciel prowadzi zajęcia w różnych miejscach, gdzie nie zawsze ma dostęp do gniazdka. Nie da się niestety, jednoznacznie określić ile wytrzyma Twój nowy laptop na baterii, bo to zależy od tego co na nim aktualnie robisz, jak mocno masz podświetlony ekran itp. Myślę jednak, że nowy laptop spokojnie powinien dawać radę pracować 3-4 godziny.
  5. Jakość dźwięku: Jakość dźwięku jest ważna, jeśli nauczyciel wykorzystuje laptop do prezentacji multimedialnych. Upewnij się, że laptop ma głośniki, w których wyraźnie słychać nie tylko muzykę, ale też mowę. Dobrze jest, jak głośniki grają „do góry” a nie w biurko, bo wtedy dźwięk jest wytłumiony i mniej wyraźny. Są modele laptopów, które mają na tyle fajne głośniki, że jak puścisz coś w sali, to klasa będzie słyszała, co puszczasz. W ten sposób uniezależnisz się do dodatkowych zewnętrznych głośników, które raz działają, a raz nie…
  6. Kamera i mikrofon: Dobrze działająca kamera i mikrofon to istotne elementy, jeśli nauczyciel planuje prowadzić zajęcia online lub sam brać udział w szkoleniach online. Warto poprosić sprzedawcę o uruchomienie jakiegoś komunikatora i przetestować obraz z wbudowanej kamery i dźwięk z wbudowanego mikrofonu. Czasami różnice mogą być kolosalne między różnymi modelami, a patrząc na obudowę, ich nie dostrzeżemy. Niektóre modele mają fizyczne zaślepki na kamerę, więc jeśli martwisz się o swoje bezpieczeństwo, możesz wybrać model z taką zaślepką.
  7. Porty i złącza: Sprawdź, czy laptop ma odpowiednią ilość portów. W mojej opinii warto, aby komputer miał chociaż jedno USB-A (duże USB) i chociaż jedno USB-C (aktualny standard). Warto zapytać, czy można ładować komputer przez to USB-C, bo wtedy będziesz mieć np. jedną ładowarkę do telefonu i laptopa – to jest bardzo wygodne. Myśląc o sprzęcie przyszłościowo, warto sprawdzić, czy laptop wysyła sygnał wideo po USB-C (czy ma display port w USB-C). Pozwoli to w przyszłości korzystać z nowoczesnych monitorów albo monitorów mobilnych. Laptop powinien też mieć wbudowane HDMI, którym podłączysz się do rzutnika multimedialnego, lub ekranu interaktywnego w sali. Jeśli w Twojej sali jest problem z bezprzewodowym dostępem do internetu to możesz poszukać modelu ze złączem sieciowym pod kabel sieciowy RJ45. Jeśli w pracy korzystasz z kart pamięci i zgrywasz np. filmy lub zdjęcia, to laptop też może mieć slot na takie karty. A może masz swoje ulubione słuchawki z mikrofonem na kablu? Zadbaj, żeby w komputerze było wejście jack, do którego je podłączysz. Ogólnie jednak nie panikujmy, bo dzisiaj można kupić bardzo fajne HUBy, które podłączasz np. pod USB-C a w takim HUBie masz wbudowane wszystkie porty i złącza, których Ci brakuje. Ja taki HUB mam zawsze w moim piórniczku 🙂
  8. System operacyjny: Wybór między Windows, macOS, ChromeOS, a Linuxem pozornie zależy od osobistych preferencji nauczyciela. Ostatecznie musisz sobie zadać pytanie, czy z jakim systemem operacyjnym jest kompatybilne oprogramowanie, z którego korzystasz. Jeśli wszystko robisz z poziomu przeglądarki, to system nie ma znaczenia i wtedy wybierz to co Ci się najbardziej podoba. Albo wybierz system, którego chcesz się nauczyć. Tylko wtedy przygotuj się, że to może być droga przez mękę. Ja tak właśnie mam, bo jako „windowsowiec” chcąc poznać wszystkie systemy, kupiłem sobie Maca z macOS i mocno się nie dogadujemy…
  9. Trwałość, jakość wykonania i gwarancja: Nauczyciel często zabiera laptopa w różne miejsca. Sprawdź, czy laptop jest solidnie wykonany i wytrzymały. Czy ekran się nie ugina i czy zawiasy nie mają luzów. Dowiedz się, jak realizowana jest gwarancja. Czy musisz odesłać gdzieś sprzęt, czy zgłaszasz awarię i naprawa jest realizowana w systemie „door to door”. A może nawet dostaniesz sprzęt zastępczy na czas naprawy. Warto o to zapytać przed zakupem.
  10. Dotyk i rysik: Na koniec zostawiłem sobie coś wyjątkowego. Być może nigdy nie trafiłeś na rozwiązanie, w którym jestem zakochany od 2018 roku. Właśnie wtedy kupiłem sobie pierwszego laptopa z dotykowym ekranem i rysikiem. Ten rysik jest kluczowy, bo pozwolił mi w niesamowicie wygodny sposób przygotowywać materiały do lekcji. Dzięki niemu mogłem niesamowicie wygodnie tworzyć prezentacje, czy karty pracy. Wygodniej, niż na tablicy i ekranie interaktywnym. Polecam sprawdzić w sklepie, jak to działa, a gwarantuję, że zakochacie się od pierwszego dotyku 😉

Wybór laptopa dla nauczyciela nie musi być trudny, jeśli zwrócisz uwagę na te 10 kwestii. Pamiętaj, że komfort pracy i niezawodność sprzętu mogą znacząco wpłynąć na efektywność nauczyciela w pracy edukacyjnej.

Laptop dla nauczyciela – co wybrać – poradnik wideo

W związku z moją współpracą (chociaż ten wpis nie jest sponsorowany) ze sklepem Komputronik zrealizowałem 18 października transmisję na żywo, a teraz zachęcam Cię do zapoznania się z nagraniem. Moim gościem był ekspert sklepu Komputronik – Dariusz Ferster. Razem omówiliśmy temat bonu dla nauczyciela na zakup laptopa. Wskazaliśmy, że nauczyciele różnych przedmiotów mają różne potrzeby jeśli chodzi o sprzęt i warto kupić go świadomie dla siebie, a nie sugerować się tym, co kupił kolega lub koleżanka. Porozmawialiśmy o tym, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie oraz zaprezentowaliśmy wybrane laptopy tworzące specjalną ofertę dla nauczycieli w sklepie Komputronik. Pełną ofertę wraz z listą dodatkowych korzyści znajdziesz TUTAJ. Ja zachęcam do obejrzenia poniższego materiału i podzielenia się tym wpisem dalej. Jestem przekonany, że może on pomóc wielu nauczycielom planującym zakup nowego laptopa.

Zobacz nagranie z transmisji

Laptop dla nauczyciela – jak skorzystać z bonu

Jeśli jesteś nauczycielem uprawnionym do skorzystania z bonu na zakup laptopa, to przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny wpis, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak otrzymać i skorzystać z bonu. W tym wpisie sprawdzisz, czy jesteś nauczycielem uprawnionym do skorzystania z bonu na zakup dla nauczyciela oraz do kiedy masz czas na złożenie wniosku o bon. I tutaj apeluję – nie czekaj, bo czasu jest mało i poinformuj też o tym swoich kolegów i koleżanki z pokoju nauczycielskiego. Laptop dla nauczyciela to dość aktualny temat teraz, więc wspierajmy się w dzieleniu wartościowym wsparciem.

Zobacz inne wpisy na moim blogu

Dodaj komentarz